Rok 2020 na długo pozostanie w pamięci wszystkich fanów lotnictwa. Zapamiętamy go jako czas, w którym zostały odwołane WSZYSTKIE największe pokazy lotnicze na całym świecie. Organizatorzy air show stanęli przed najtrudniejszą i bezprecedensową decyzją – o odwołaniu  pokazów z powodu panującej pandemii. Jednak fanom lotnictwa trudno wyobrazić sobie letnie miesiące bez pokazów, więc część wydarzeń przeniesiono do świata online. Takie rozwiązanie – jako jedyny w Polsce – wybrał również Aeropact, organizator LOTOS Gdynia Aerobaltic.

W dniu, w którym był zaplanowany start gdyńskiego air show w realnym świecie, czyli w piątek 7. sierpnia widzowie obejrzeli niemal 4-godzinny program transmitowany na żywo ze zbudowanego specjalnie na tę okazję studia na lotnisku Gdynia-Kosakowo – gdzie co roku odbywają się tradycyjne pokazy.

W studiu gościli m.in. pilot Iskry i prezes Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła Piotr Maciejewski, skoczek spadochronowy z grupy Sky Magic Piotr Świeboda oraz lider ORLEN Grupa Akrobacyjna Żelazny – Wojciech Krupa. Ta formacja przygotowała także niespodziankę dla mieszkańców Trójmiasta i turystów wykonując widowiskowy przelot nad Zatoką, który piloci zakończyli malując na niebie spektakularne serce.

Ci, którzy nie zdołali dotrzeć do Gdyni, połączyli się ze studiem przez Skype – prosto spod Wawelu pozdrowił fanów Wojciech Sołtysik z grupy Flying Dragons, o kulisach przygotowywania pokazów opowiedzieli także pilot akrobacyjny Marek Choim oraz kpt. pil. Wojciech Kieczur z F-16 Tiger Demo Team. Wśród gości Aerobaltic Online nie zabrakło także tych zespołów, które miały latać nad Gdynią podczas czwartej edycji LOTOS Gdynia Aerobaltic. Niekwestionowaną gwiazdą programu miał być zespół Red Arrows – jedna z najlepszych grup pokazowych na świecie. Adam Collins – dowódca eskadry i Red 10 – zapewnił w udzielonym specjalnie dla Aerobaltic Online wywiadzie, że z przyjemnością pojawią się w Gdyni za rok. O kulisach latania w formacji pokazowej opowiadali także piloci chorwackiego Krila Oluje czy brytyjskich grup – The Blades oraz AeroSPARX. Pozdrowienia dla widzów wysłali Royal Jordanian Falcons oraz pilot ukraińskiego Su-27 Flanker – Jurij Buławka. Program poprowadzili Maciej Stroiński – dyrektor marketingu i promocji w Aeropact oraz Piotr Knąber – dziennikarz radiowy oraz komentator gdyńskich pokazów. 

Patronat radiowy nad wydarzeniem miało Radio Eska

Partnerami Aerobaltic Online były najważniejsze media branżowe.

Organizator zaprosił już na przyszłoroczny Aerobaltic, który odbędzie się w dniach 20-22 sierpnia 2021, a nagranie z tegorocznej edycji online można obejrzeć tutaj: 

 

News